Fra  Tour de France, General classification 27/07/2008  
  Category: GT1  -  Race Website  
Result All Stages History   ↓ Race Comment ↓


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ESP  SASTRE CANDIL Carlos CSC 87h52'52" 600 
 2. AUS  EVANS Cadel SIL 58" 460 
 3. RUS  MENCHOV Denis RAB 02'10" 380 
 4. USA  VANDE VELDE Christian TSL 03'05" 320 
 5. LUX  SCHLECK Fränk CSC 04'28" 290 
 6. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUS 06'25" 260 
 7. LUX  KIRCHEN Kim THR 06'55" 230 
 8. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro GCE 07'12" 200 
 9. SLO  VALJAVEC Tadej ALM 09'05" 180 
 10. RUS  EFIMKIN Vladimir ALM 09'55" 160 
 11. LUX  SCHLECK Andy CSC 11'32" 140 
 12. CZE  KREUZIGER Roman LIQ 12'59" 130 
 13. FRA  CASAR Sandy FDJ 19'23" 120 
 14. FRA  MOINARD Amaël COF 23'31" 110 
 15. ESP  ASTARLOZA CHAURREAU Mikel EUS 23'40" 100 
 16. BLR  SIUTSOU Kanstantsin THR 24'55" 94 
 17. RUS  BOTCHAROV Alexandre C.A 27'11" 88 
 18. ITA  NIBALI Vincenzo LIQ 28'33" 82 
 19. FRA  GOUBERT Stéphane ALM 31'50" 77 
 20. NED  TEN DAM Laurens RAB 32'59" 72 
 21. BEL  MONFORT Maxime COF 35'41" 67 
 22. UKR  POPOVYCH Yaroslav SIL 36'24" 65 
 23. POL  SZMYD Sylwester LAM 44'43" 63 
 24. ITA  BRUSEGHIN Marzio LAM 45'19" 61 
 25. FRA  DESSEL Cyril ALM 46'31" 59 
 26. GER  KNEES Christian MRM 47'43" 57 
 27. ESP  ARROYO DURAN David GCE 48'23" 55 
 28. BEL  AERTS Mario SIL 48'58" 53 
 29. FRA  FEDRIGO Pierrick BTL 50'19" 51 
 30. GER  FOTHEN Markus GST 1h01'04" 49 
 31. NED  MOERENHOUT Koos RAB 1h05'38" 47 
 32. USA  HINCAPIE George THR 1h08'15" 45 
 33. ITA  CARRARA Matteo QST 1h09'25" 43 
 34. GER  VOIGT Jens CSC 1h11'55" 41 
 35. FRA  PINEAU Jérôme BTL 1h12'58" 39 
 36. ESP  GONZALO RAMIREZ Eduardo AGR 1h20'06" 37 
 37. FRA  LE MEVEL Christophe C.A 1h20'24" 35 
 38. SWE  LÖFKVIST Thomas THR 1h25'27" 33 
 39. FRA  MONCOUTIE David COF 1h26'22" 32 
 40. GER  ZABEL Erik MRM 1h26'40" 31 
 41. ITA  VELO Marco MRM 1h26'42" 30 
 42. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar EUS 1h27'00" 29 
 43. UKR  GUSTOV Volodymir CSC 1h29'59" 28 
 44. CAN  HESJEDAL Ryder TSL 1h33'22" 27 
 45. RSA  AUGUSTYN John-Lee BAR 1h36'21" 26 
 46. ITA  TIRALONGO Paolo LAM 1h36'57" 25 
 47. ESP  MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi EUS 1h37'00" 24 
 48. ESP  LOPEZ GARCIA David GCE 1h39'37" 23 
 49. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets EUS 1h41'59" 22 
 50. COL  DUQUE Leonardo Fabio COF 1h44'24" 21 
 51. SUI  TSCHOPP Johann BTL 1h47'22" 20 
 52. FRA  DUPONT Hubert ALM 1h47'24" 20 
 53. ESP  GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan GCE 1h48'27" 20 
 54. NOR  ARVESEN Kurt Asle CSC 1h49'40" 20 
 55. SVK  VELITS Peter MRM 1h49'49" 20 
 56. FRA  DI GREGORIO Rémy FDJ 1h49'54" 20 
 57. NED  TANKINK Bram RAB 1h50'24" 20 
 58. FRA  CHAVANEL Sylvain COF 1h54'25" 20 
 59. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon GCE 1h55'39" 20 
 60. NED  WEENING Pieter RAB 1h55'52" 20 
 61. FRA  VOGONDY Nicolas AGR 1h56'04" 20 
 62. SUI  CANCELLARA Fabian CSC 1h57'09" 20 
 63. FRA  PORTAL Nicolas GCE 1h58'16" 20 
 64. ITA  POZZATO Filippo LIQ 1h59'13" 20 
 65. GBR  MILLAR David TSL 1h59'39" 20 
 66. NED  POSTHUMA Joost RAB 2h05'10" 20 
 67. ESP  FREIRE GOMEZ Oscar RAB 2h05'46" 20 
 68. SUI  ELMIGER Martin ALM 2h06'21" 20 
 69. ESP  ARRIETA LUJAMBIO Jose Luis ALM 2h07'33" 20 
 70. ESP  VERDUGO MARCOTEGUI Gorka EUS 2h08'23" 20 
 71. FRA  LE BOULANGER Yoann FDJ 2h08'50" 20 
 72. GER  LANG Sebastian GST 2h09'23" 20 
 73. BRA  FISCHER Murilo Antonio LIQ 2h13'03" 20 
 74. AUS  LOWE Trent TSL 2h13'41" 20 
 75. BEL  VAN DE WALLE Jurgen QST 2h13'50" 20 
 76. AUS  GERRANS Simon C.A 2h14'25" 20 
 77. FRA  PAURIOL Rémi C.A 2h16'33" 20 
 78. FRA  LE LAY David AGR 2h16'43" 20 
 79. FRA  VAUGRENARD Benoît FDJ 2h19'33" 20 
 80. ITA  CIONI Dario David SIL 2h20'49" 20 
 81. GBR  FROOME Chris BAR 2h22'33" 20 
 82. FRA  LEQUATRE Geoffroy AGR 2h23'04" 20 
 83. FRA  LEFEVRE Laurent BTL 2h23'16" 20 
 84. BEL  VANSUMMEREN Johan SIL 2h27'04" 20 
 85. ITA  CHEULA Giampaolo BAR 2h30'12" 20 
 86. ESP  BARREDO LLAMAZALES Carlos QST 2h30'36" 20 
 87. NED  CLEMENT Stef BTL 2h32'19" 20 
 88. ESP  PEREZ MORENO Ruben EUS 2h33'55" 20 
 89. ITA  MARZANO Marco LAM 2h34'08" 20 
 90. GER  SCHOLZ Ronny GST 2h34'12" 20 
 91. ITA  BALLAN Alessandro LAM 2h35'08" 20 
 92. USA  PATE Danny TSL 2h36'29" 20 
 93. ITA  TOSATTO Matteo QST 2h38'07" 20 
 94. FRA  VOECKLER Thomas BTL 2h38'13" 20 
 95. BEL  ROSSELER Sébastien QST 2h39'58" 20 
 96. NOR  HUSHOVD Thor C.A 2h45'20" 20 
 97. GER  SCHRÖDER Björn MRM 2h48'33" 20 
 98. ESP  FLORENCIO CABRE Xavier BTL 2h53'51" 20 
 99. FRA  BONNET William C.A 2h55'29" 20 
 100. ESP  OROZ UGALDE Juan Jose EUS 2h56'12" 20 
 101. ESP  ISASI FLORES Iñaki EUS 2h57'44" 20 
 102. GER  MÜLLER Martin MRM 2h58'31" 20 
 103. GER  CIOLEK Gerald THR 2h58'34" 20 
 104. RSA  HUNTER Robert BAR 3h04'02" 20 
 105. AUS  HANSEN Adam THR 3h04'52" 20 
 106. AUS  O'GRADY Stuart CSC 3h07'46" 20 
 107. NZL  DEAN Julian TSL 3h07'57" 20 
 108. BEL  STEEGMANS Gert QST 3h08'23" 20 
 109. BEL  GILBERT Philippe FDJ 3h09'56" 20 
 110. BEL  WILLEMS Frederik LIQ 3h13'38" 20 
 111. FRA  DUMOULIN Samuel COF 3h14'37" 20 
 112. FRA  COYOT Arnaud GCE 3h15'53" 20 
 113. GER  FÖRSTER Robert GST 3h16'11" 20 
 114. ITA  BONO Matteo LAM 3h16'36" 20 
 115. DEN  SØRENSEN Nicki CSC 3h17'01" 20 
 116. FRA  BRARD Florent COF 3h17'45" 20 
 117. GER  BURGHARDT Marcus THR 3h20'28" 20 
 118. FRA  ROY Jérémy FDJ 3h21'32" 20 
 119. AUS  MCEWEN Robbie SIL 3h22'36" 20 
 120. GER  GRABSCH Ralf MRM 3h23'17" 20 
 121. BEL  HOSTE Leif SIL 3h23'53" 20 
 122. NED  DE JONGH Steven QST 3h24'08" 20 
 123. GER  HAUSSLER Heinrich GST 3h25'34" 20 
 124. ITA  RIGHI Daniele LAM 3h26'16" 20 
 125. BLR  KUCHYNSKI Aliaksandr LIQ 3h26'47" 20 
 126. AUS  LANCASTER Brett MRM 3h27'29" 20 
 127. ITA  QUINZIATO Manuel LIQ 3h28'03" 20 
 128. NED  LANGEVELD Sebastian RAB 3h28'07" 20 
 129. FRA  GERARD Arnaud FDJ 3h30'00" 20 
 130. USA  FRISCHKORN William TSL 3h30'47" 20 
 131. NED  MAASKANT Martijn TSL 3h31'30" 20 
 132. FRA  BICHOT Freddy AGR 3h32'25" 20 
 133. NED  TERPSTRA Niki MRM 3h33'40" 20 
 134. FRA  RIBLON Christophe ALM 3h35'24" 20 
 135. FRA  ENGOULVENT Jimmy C.A 3h35'30" 20 
 136. FRA  AUGE Stéphane COF 3h35'52" 20 
 137. ITA  MORI Massimiliano LAM 3h37'22" 20 
 138. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente GCE 3h39'48" 20 
 139. FRA  SPRICK Mathieu BTL 3h48'18" 20 
 140. GER  KRAUSS Sven GST 3h51'55" 20 
 141. AUT  EISEL Bernhard THR 3h54'52" 20 
 142. BEL  VANSEVENANT Wim SIL 3h55'45" 20 
  Abandons
 DQ AUT  KOHL Bernhard GST 01'13" 0 
 DQ KAZ  FOFONOV Dmitriy C.A 28'31" 0 
 DQ GER  SCHUMACHER Stefan GST 37'20" 0 

  Race Comment  
 

Bernhard KOHL (Aut) was 3rd in the general classification, but tested positive for EPO-Cera one day before the Tour started. He is therefore disqualified from this general classification, and does not earn any CQ points.
Dmitriy FOFONOV (Kaz) was 19th in the general classification, but tested positive for heptaminol in stage 18. He is therefore disqualified from this ranking and doesn't earn any CQ points.
Stefan SCHUMACHER (Ger) was 25th in the general classification, but tested positive for EPO-Cera one day before the Tour started, and on the first restday. He is therefore disqualified from this ranking and doesn't earn any CQ points.

 


16/12/2017 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2017, Credits