Esp  Vuelta a España, General classification 14/09/2014  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ESP  CONTADOR VELASCO Alberto TCS 81h25'05" 500 
 2. GBR  FROOME Chris SKY 01'10" 375 
 3. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 01'50" 315 
 4. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 03'25" 265 
 5. ITA  ARU Fabio AST 04'48" 240 
 6. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel BMC 09'30" 215 
 7. IRL  MARTIN Daniel GRS 10'38" 190 
 8. FRA  BARGUIL Warren GIA 11'50" 165 
 9. ITA  CARUSO Damiano CAN 12'50" 150 
 10. ESP  NAVARRO GARCIA Daniel COF 13'02" 135 
 11. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel KAT 16'44" 120 
 12. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel SKY 19'54" 112 
 13. FRA  SICARD Romain EUC 24'20" 104 
 14. NED  KELDERMAN Wilco BEL 25'04" 96 
 15. ITA  CARUSO Giampaolo KAT 25'27" 90 
 16. BEL  MONFORT Maxime LTB 29'52" 84 
 17. ESP  PARDILLA BELLON Sergio MTN 32'00" 78 
 18. GER  NERZ Dominik BMC 37'25" 74 
 19. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 42'04" 70 
 20. ESP  ARROYO DURAN David CJR 52'51" 66 
 21. ESP  HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus TCS 55'06" 62 
 22. FRA  LE MEVEL Christophe COF 55'53" 60 
 23. SUI  ZAUGG Oliver TCS 57'28" 58 
 24. CAN  HESJEDAL Ryder GRS 1h05'25" 56 
 25. POR  CARDOSO Andre Fernando Santos Martins GRS 1h07'37" 54 
 26. POL  NIEMIEC Przemyslaw LAM 1h11'31" 52 
 27. COL  ANACONA GOMEZ Winner Andrew LAM 1h11'34" 50 
 28. ESP  LANDA MEANA Mikel AST 1h11'52" 48 
 29. DEN  SØRENSEN Chris Anker TCS 1h23'47" 46 
 30. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 1h30'29" 44 
 31. FRA  COPPEL Jérôme COF 1h34'08" 42 
 32. ESP  HERRADA LOPEZ Jose MOV 1h37'22" 40 
 33. ITA  TIRALONGO Paolo AST 1h37'47" 38 
 34. BEL  DE CLERCQ Bart LTB 1h41'09" 36 
 35. FRA  MEDEREL Maxime EUC 1h41'12" 34 
 36. SUI  WYSS Danilo BMC 1h43'06" 32 
 37. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka MOV 1h43'48" 30 
 38. NED  POELS Wout OPQ 1h46'07" 28 
 39. IRL  DEIGNAN Philip SKY 1h48'53" 27 
 40. RUS  KOLOBNEV Alexandr KAT 1h50'51" 26 
 41. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban OGE 1h51'41" 25 
 42. ESP  LOSADA ALGUACIL Alberto KAT 1h54'20" 24 
 43. BLR  SIUTSOU Kanstantsin SKY 1h57'37" 23 
 44. NED  TEN DAM Laurens BEL 1h58'47" 22 
 45. BEL  GILBERT Philippe BMC 1h59'36" 21 
 46. RUS  VORGANOV Eduard KAT 2h00'04" 20 
 47. ERI  TEKLEHAIMANOT Daniel Girmazion MTN 2h01'38" 19 
 48. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets CJR 2h04'13" 18 
 49. FRA  LEVARLET Guillaume COF 2h06'36" 17 
 50. KAZ  ZEITS Andrey AST 2h07'00" 16 
 51. USA  TALANSKY Andrew GRS 2h13'46" 15 
 52. AUS  EVANS Cadel BMC 2h15'24" 15 
 53. AUS  HANSEN Adam LTB 2h15'25" 15 
 54. FRA  DUPONT Hubert ALM 2h18'33" 15 
 55. RSA  MEINTJES Louis MTN 2h19'15" 15 
 56. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon CJR 2h21'17" 15 
 57. POR  PAULINHO Sergio Miguel Moreira TCS 2h21'35" 15 
 58. GER  MARTENS Paul BEL 2h24'50" 15 
 59. RSA  JANSE VAN RENSBURG Jacques MTN 2h29'38" 15 
 60. ESP  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello CJR 2h30'42" 15 
 61. ESP  REYNES MIMO Vicente IAM 2h38'15" 15 
 62. SWE  LUDVIGSSON Tobias GIA 2h39'09" 15 
 63. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 2h40'02" 15 
 64. FRA  HARDY Romain COF 2h41'27" 15 
 65. ESP  CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan MOV 2h43'30" 15 
 66. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos OPQ 2h46'03" 15 
 67. ITA  DE MARCHI Alessandro CAN 2h46'04" 15 
 68. ITA  QUINZIATO Manuel BMC 2h47'07" 15 
 69. NED  CLEMENT Stef BEL 2h50'12" 15 
 70. AUS  CLARKE Simon OGE 2h50'34" 15 
 71. GBR  KENNAUGH Peter SKY 2h53'30" 15 
 72. RUS  TROFIMOV Yury KAT 2h56'26" 15 
 73. USA  HAGA Chad GIA 3h00'24" 15 
 74. USA  WARBASSE Larry BMC 3h00'48" 15 
 75. AUS  MATTHEWS Michael OGE 3h02'43" 15 
 76. ITA  CUNEGO Damiano LAM 3h04'25" 15 
 77. FRA  PINEAU Cédric FDJ 3h07'43" 15 
 78. FRA  COUSIN Jérôme EUC 3h08'26" 15 
 79. FRA  LE BON Johan FDJ 3h08'57" 15 
 80. NED  KEIZER Martijn BEL 3h09'09" 15 
 81. FRA  MARTINEZ Yannick EUC 3h09'21" 15 
 82. GBR  YATES Adam OGE 3h11'27" 15 
 83. BEL  ZINGLE Romain COF 3h11'48" 15 
 84. AUS  DENNIS Rohan BMC 3h12'44" 15 
 85. USA  BROWN Nathan GRS 3h14'12" 15 
 86. ESP  FERNANDEZ DE LARREA PEREZ Koldo GRS 3h15'57" 15 
 87. BEL  VANDEWALLE Kristof TFR 3h17'15" 15 
 88. BEL  STUYVEN Jasper TFR 3h17'16" 15 
 89. NZL  BENNETT George CAN 3h17'54" 15 
 90. ESP  MORENO BAZAN Javier MOV 3h22'38" 15 
 91. FRA  JEROME Vincent EUC 3h23'00" 15 
 92. ERI  KUDUS Merhawi Gebremedhin MTN 3h23'14" 15 
 93. COL  SERPA PEREZ Jose Rodolfo LAM 3h27'25" 15 
 94. FRA  SOUPE Geoffrey FDJ 3h28'48" 15 
 95. RUS  KOZONTCHUK Dmitriy KAT 3h28'49" 15 
 96. ITA  NOCENTINI Rinaldo ALM 3h32'16" 15 
 97. GER  FRÖHLINGER Johannes GIA 3h32'39" 15 
 98. ESP  ARAMENDIA LLORENTE Francisco Javier CJR 3h33'12" 15 
 99. ESP  PIEDRA PEREZ Antonio CJR 3h33'54" 15 
 100. KAZ  LUTSENKO Alexey AST 3h35'42" 15 
 101. ITA  LONGO BORGHINI Paolo CAN 3h38'05" 15 
 102. GER  ARNDT Nikias GIA 3h38'13" 15 
 103. BEL  ARMEE Sander LTB 3h38'51" 15 
 104. ITA  SBARAGLI Kristian MTN 3h39'25" 15 
 105. ITA  FELLINE Fabio TFR 3h39'25" 15 
 106. FRA  HINAULT Sébastien IAM 3h39'43" 15 
 107. BEL  DEBUSSCHERE Jens LTB 3h40'58" 15 
 108. ITA  BENNATI Daniele TCS 3h46'15" 15 
 109. ITA  FAVILLI Elia LAM 3h46'51" 15 
 110. BLR  KIRYIENKA Vasil SKY 3h47'48" 15 
 111. BEL  MAES Nikolas OPQ 3h48'00" 15 
 112. ITA  CONTI Valerio LAM 3h48'01" 15 
 113. RUS  CHERNETSKIY Sergey KAT 3h50'42" 15 
 114. ITA  MALORI Adriano MOV 3h50'52" 15 
 115. UKR  POPOVYCH Yaroslav TFR 3h51'34" 15 
 116. GER  DEGENKOLB John GIA 3h51'37" 15 
 117. SUI  AREGGER Marcel IAM 3h51'48" 15 
 118. BEL  VANSUMMEREN Johan GRS 3h52'21" 15 
 119. FRA  BAGOT Yoann COF 3h54'14" 15 
 120. ITA  TOSATTO Matteo TCS 3h55'01" 15 
 121. ESP  MAS BONET Lluis Guillermo CJR 3h57'07" 15 
 122. POL  BODNAR Maciej CAN 4h00'23" 15 
 123. RSA  VENTER Jaco MTN 4h01'04" 15 
 124. POL  DOMAGALSKI Karol Andrzej CJR 4h03'11" 15 
 125. AUT  KRIZEK Matthias CAN 4h03'19" 15 
 126. GER  GRETSCH Patrick ALM 4h04'32" 15 
 127. NED  LIGTHART Pim LTB 4h08'30" 15 
 128. DEN  VALGREN ANDERSEN Michael TCS 4h09'18" 15 
 129. NOR  BREEN Vegard LTB 4h11'54" 15 
 130. SVK  VELITS Martin OPQ 4h15'08" 15 
 131. NZL  SERGENT Jesse TFR 4h15'10" 15 
 132. FRA  GAUDIN Damien ALM 4h16'59" 15 
 133. NZL  HENDERSON Gregory LTB 4h18'33" 15 
 134. BLR  HUTAROVICH Yauheni ALM 4h19'04" 15 
 135. NZL  BEWLEY Sam OGE 4h19'58" 15 
 136. NED  SINKELDAM Ramon GIA 4h20'05" 15 
 137. NED  TJALLINGII Maarten BEL 4h23'51" 15 
 138. ARG  RICHEZE ARAQUISTAIN Maximiliano Ariel LAM 4h24'33" 15 
 139. GER  CIOLEK Gerald MTN 4h26'37" 15 
 140. NAM  CRAVEN Dan EUC 4h27'05" 15 
 141. GBR  ROWE Luke SKY 4h27'51" 15 
 142. SUI  FUMEAUX Jonathan IAM 4h28'55" 15 
 143. AUS  HAAS Nathan GRS 4h29'11" 15 
 144. GBR  MILLAR David GRS 4h33'28" 15 
 145. ITA  FERRARI Roberto LAM 4h35'14" 15 
 146. SUI  LANG Pirmin IAM 4h36'02" 15 
 147. AUS  DOCKER Mitchell OGE 4h37'10" 15 
 148. ERI  BERHANE Natnael Teweldemedhin EUC 4h39'01" 15 
 149. CAN  BOIVIN Guillaume CAN 4h41'16" 15 
 150. ITA  GUARNIERI Jacopo AST 4h44'59" 15 
 151. GER  WAGNER Robert BEL 4h47'08" 15 
 152. EST  JOEÄÄR Gert COF 4h47'19" 15 
 153. FRA  MANGEL Laurent FDJ 4h49'48" 15 
 154. FRA  TURGOT Sébastien ALM 4h51'45" 15 
 155. RSA  THOMSON Jay Robert MTN 4h51'54" 15 
 156. ITA  LASCA Francesco CJR 4h53'04" 15 
 157. FRA  ENGOULVENT Jimmy EUC 5h01'15" 15 
 158. COL  BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto ALM 5h13'39" 15 
 159. ITA  GUARDINI Andrea AST 5h22'23" 15 



21/11/2017 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2017, Credits